Ha akad otthon olyan fa bútor, akár szekrény, szék, amit már meguntál, ósdi, a következő lomtalanításra vár csak, nehogy kidobd!! Fantasztikus új bútort varázsolhatsz belőle magadnak, vagy akár egy kedves ismerősödnek. Hozzá foghatsz a kertben, amíg jó idő van, esetleg a garázsban, de mindenképp szellős legyen a helyiség (én próbáltam a lakásban, nem ajánlom!!!). Nem kell hozzá sok alapanyag, de lehet, hogy egy-két dolgot be kell szerezned.
Amikre szükséged lehet:
-
fa bútor
-
maszk a csiszoláshoz, festéshez
-
kézi csiszológép
-
csiszolópapír (durvább és finomabb szemcsés)
-
fa tapasz, fakitt vagy folyékony fa
-
spakli
-
jó minőségű ecset
-
teddy henger
-
alapozó
-
festék
-
lakk
-
kesztyű
-
rongy darab
-
a szereléshez egy-két szerszám (pl. csavarhúzó)
Első és legfontosabb lépés az állapotfelmérés. Lehetséges, hogy néhol megsérült az adott bútor, amit egy kis fagtaőasszal, ragasztóval helyre lehet hozni. Mindenképp először a szerkezet helyrehozása a lényeg. Majd jöhet a szétszerelés.
Ezután alaposan le kell csiszolni a felületet, ehhez használhatsz kézi csiszológépet, de biztosan kézzel is kell majd egy kis rásegítés, ugyan is minden apró zugot alaposan le kell csiszolni, hogy teljesen matt felületet kapj. Nagy port kavar, ezért fontos, hogy egy maszkot, kendőt rakj az orrod és a szád elé. Eleinte durvább csiszolópapírt használj, majd, hogy jó sima legyen a felület, finom csiszolópapírt.
Csiszolás után egy alapos portalanításra lesz szükséged, ezt egy nedves ronggyal is megteheted.
Itt már jöhet az izgalmasabb rész, a festés. 🙂 Ha benti bútornak szánod a kiválasztott darabot és nem csak egy lakkozást, pácolást szeretnél alkalmazni, a legfontosabb az alapozás!!! Hisz így tud rendesen és szépen tapadni a festék, így szinte elengedhetetlen része a folyamatnak. Ehhez (és a festéshez is) használj egy jó minőségű ecsetet és egy teddy hengert. Először is ecsettel hordd fel az alapozót a felületre, majd hengerrel eldolgozod, szétteríted. Így biztosan nem lesz csíkos a festés, szebb munkát adhatsz ki a kezedből.
Ha gyors munkát szeretnél, vizes bázisú alapozót használj, ami hamar megszárad. Ha nem így döntesz, minimum 24 órát kell várnod, míg elkezdheted a festést. A leges legjobb alapozó és festék szerintem a Tikkurila Otex. Ez biztos fedést nyújt és szinte minden felületre alkalmas.
Ha meg van az alapozás, finom csiszolóval menj át a bútoron még egyszer, hogy biztos legyen a tapadás. Ha esetleg még van valami javítani való a bútoron, azt most még megteheted fatapasszal.
Jöhet a festés. Ha vizes bázisú alapozót használtál, a festék is az legyen, ezzel a módszerrel időt spórolhatsz meg és nem lesz akkora festékgőz a légtérben. De sima lazúr és zománcfestéket is használhatsz, bár én ezt annyira nem kedvelem. A festésnél ugyan úgy ecsetre és teddy hengerre lesz szükséged. (Amennyiben vizes bázisú a festék, könnyen ki tudod mosni az alapozás után vízzel az eszközöket, nem kell hozzá higítót használnod.)
Ha meg van a festés és megszáradt a bútor, jöhet a következő réteg festék, hogy elérd a kellő hatást. Ennek száradása után már csak a lakkozás van hátra és kész is a remekmű. Ha szeretnéd, hogy extravagánsabb legyen a bútor, vehetsz rá új kilincseket, használhatsz akár bútorfóliát is, decoupage technikával is díszítheted, innen már csak a képzelet szab határt. 🙂
Íme néhány inspiráló előtte-utána kép, mely meghozhatja a kedved az otthoni munkálatokhoz.
Ha kedvet kaptál, ne tétovázz!! 😉
Fotók: Pinterest
Kommentek